czwartek, 25 listopada 2010

Na czatach

Pod patronatem tygodnika "Oleśniczanin" w przedwyborczy piątek, 19 listopada 2010, kandydaci Dla Oleśnicy odpowiadali na pytania oleśniczan na czacie internetowym. Jest już po wyborach i ich wyniku nic już nie zmieni, ale postanowiłem zamieścić tu pokaźną część pytań i odpowiedzi, aby rozmowa z wyborcami została tu już na zawsze. Skrót ten opublikował internetowy serwis "Oleśniczanina" jeszcze w ten sam piątkowy wieczór.
Uprzedzam, że zapis jest długi i roi się w nim od błędów - ale to już efekt szybkiego odpowiadania czekającym na odpowiedzi internautom.


Źródło: www.olesnica.naszemiasto.pl/artykul/664532,zapis-czatu-dla-olesnicy,id,t.html?kategoria=645

Andrzej_Sowa*: Witamy na czacie z kandydatami KW Dla Oleśnicy!
*Andrzej_Sowa*: Dyskusja jest moderowana, co oznacza, że prezentowane będą naprzemiennie pytania i odpowiedzi.
*Andrzej_Sowa*: Zapraszamy do zadawania pytań.
*Andrzej_Sowa*: Pytania można zadawać ogólnie do całego komitetu lub do konkretnych osób.
*Andrzej_Sowa*: Proszę o wybieranie osób aktualnie obecnych na czacie, co widać w prawym okienku.
*misiek*: którego kandydata na burmistrza popiera wasz komitet?
*Andrzej_Sowa*: Dla Oleśnicy w bieżących wyborach samorządowych nie popiera żadnego z kandydatów.
*Damian_Siedlecki*: komitet Dla Oleśnicy w tych wyborach nie poparł‚ i nie poprze żadnego kandydata na burmistrza. Natomiast w trakcie kadencji popierać będziemy inicjatywy, a nie burmistrza...
*Damian_Siedlecki*: i będziemy popierać tylko te inicjatywy burmistrza, które będą przynosić wymierne korzyści dla miasta
*Michal_Skrzypek*: Będziemy kierować się dobrem miasta i jego mieszkańców. Nie akceptujemy formuły "tylko na tak" lub "tylko na nie".
*aga*: a jakiś konkret?
*piotr_kwiecien*: Będziemy popierać inicjatywy, które w naszym mniemaniu przyniosł wartość miastu
*aga*: ale co to znaczy wartość dla was?
*piotr_kwiecien*: Natomiast te, które po konsultacjach z mieszkańcami uznanmy za szkodliwe - odrzucać
*misiek*: Czy macie jakieś swoje pomysły/inicjatywy do zaproponowania dla nowego burmistrza?
*Michal_Skrzypek*: Konkretnie nie deklarujemy się jako opozycja czy koalicja, ponieważ takie alianse wiążą ręce podczas głosowań. Nie można negować każdego projektu, ale też hurraoptymizm i przyjmowanie wszystkiego "jak leci" nie jest rozsądne.
*piotr_kwiecien*: Dobrym przykładem jest dom wielorodzinny budowany od niedawna w okolicy ul. wikliniarskiej
*piotr_kwiecien*: mieszkańcy mocno sprzeciwiają się tej inwestycji
*piotr_kwiecien*: jednak nikt ich nie zapytał‚
*piotr_kwiecien*: W takiej sprawie będziemy starać im pomóc
*aga*: wiele sie obiecuje,''zrobimy to tamto'',ale brak jest konkretow
*piotr_kwiecien*: Jedyny sposób, zeby sprawdzić"konkrety" to dać nam sznasę na udział w Radzie Miejskiej
*Damian_Siedlecki*: na przykład wyprowadzenie dróg wojewódzkich poza granice miasta... nich miasto zarządza wszystkimi drogami znajdującymi się w jego obrębie
*piotr_kwiecien*: Nie jesteśmy w stanie na czacie pokazać jak interweniujemy lub angażujemy się w sprawy miasta
*HoDoLasu*: witam, kiedy będzie realizowana inwestycja ronda ulic Haller z 11 listopada?
*Andrzej_Sowa*: Z tego co zapowiadał obecnie urzędujący burmistrz, dla tego skrzyżowania zaplanował‚ sygnalizację świetlną a nie rondo.
*Andrzej_Sowa*: Osobiście uważam, że światła w tym miejscu zakorkują to skrzyżowanie i skrzyżowanie Skłodowskiej z Lwowsą. Przeżywamy już koszmar na Kilińskiego/3 Mja; tu może być jeszcze gorzej.
*piotr_kwiecien*: Z tym rondem jest niezły przykład. Ja nie mieszkam na zbiegu Hallera i 11-go Listoapda i nie wiem czy jest tam potrzebne rondo
*piotr_kwiecien*: Ale może wysłuchując Pana przekonam się do tego
*piotr_kwiecien*: i przejkażę inicjatywę w Radzie
*HoDoLasu*: jest możliwość żeby hejnał‚ powtarzany był‚ tylko raz? szczerze mówiąc trochę jest denerwujący do tego wyje tak głośno w dodatku
*Andrzej_Sowa*: Hejnał‚ to miły akcent ale chyba rzeczywiście trochę się już przejadł...
*Michal_Skrzypek*: Raz na tydzień?
*piotr_kwiecien*: Też jestem tego zdania. A jednocześnie wiem jak to jest, ponieważ moja babcia mieszka w okolicy
*piotr_kwiecien*: to pewnie bardzo dobry pomysł‚
*Andrzej_Sowa*: Wracamy do tematu skrzyżowania Hallera i 11 Listopada.
*HoDoLasu*: sygnalizacja świetlna to najgorsze co może być, proszę zwrócić uwagę jak blokuje ruch na ulicy 3go maja i Wałów Jagiellońskich. Gdy byłem w Anglii tam większość skrzyżowań to ronda
*Andrzej_Sowa*: Też uważam, że ronda to najlepsze rozwiązania. Szkoda tylko, że nie wszędzie można je zbudować.
*Andrzej_Sowa*: Naszą inicjatywą jest jak najszybsze przejęcie dróg powiatowych. Tylko wtedy miasto będzie mogło samodzielnie decydować o zmianach w organizacji ruchu i wykonywać potrzebne inwestycje.
*Andrzej_Sowa*: Teraz, również w tym przypadku, więcej zależy od powiatu.
*Michal_Skrzypek*: Inwestowanie w sygnalizację świetlną na prawie każdym skrzyżowaniu generuje korki i ogranicza zdolności kierowców.
*Damian_Siedlecki*: poza tym mamy dość uciążiwy przykład świateł, które psują się pod wpływem wilgoci, co doprowadza do komunikacyjnego chaosu w całym mieście
*misiek*: czy zamierzacie walczyć o wiecej placówek przedszkolnych w naszym mieście?
*HoDoLasu*: szczególnie kiedy w godzinach szczytu sygnalizacja jest wyłączona robi się koszmar. Samochodów jest dużo i będzie coraz więcej niech ktoś to weźmie pod uwagę.
*Michal_Skrzypek*: Pełna odpowiedzialność miasta za drogi będące w jego obrębie podniesie jakość ich utrzymania i stan, dlatego jest to
jeden z naszych postulatów.
*misiek*: wiadomo, ze jest problem z ilością miejsc w przedszkolach
*Michal_Skrzypek*: Przedszkola - jako ojciec dwójki maluchów z doświadczeniem gehenny w walce o miejsce - zdecydowanie tak. To, plus jeszcze żłoobek. Miejsc jest zdecydowanie za mało.
*piotr_kwiecien*: Tu muszę przyznać, że choć to wydaje mi się oczywistością, będzie pewnie jedną z pierwszych naszych interwencji.
*Damian_Siedlecki*: jest problem i nie tylko z samą ilością miejsc, lecz również z opieką przedszkolną dla dzieci niepełnosprawnych
*Andrzej_Sowa*: Niektórzy szczycą się likwidacją oleśnickich przedszkoli i utrzymują, że wyszło to miastu i mieszkańcom na dobre. Tak usłyszałem na sesji V kadencji. Dla mnie jest to bardzo wątpliwe.
*misiek*: tak, faktycznie nie widać na mieście dużo rozwiązań„ ułatwiających życie niepełnosprawym ruchowo
*Damian_Siedlecki*: obecny wiceburmistrz, mający doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi niestety nie zrobił‚ nic w kierunku ułatwienia dostępu do przedszkoli dzieciom niepełnosprawnym
*Michal_Skrzypek*: Oczywiście nie mówimy o przedszkolu czy żłobku prywatnym. Chcemy także zwrócić uwagę na szkoły podstawowe będące w zarządzie miasta - jest za mało klas, dzieci uczą się po 30-kilka osób, edukacja wczesnoszkolna w tych warunkach jest nieporozumieniem.
*misiek*: przykładem jest poczta główna, to skandal, że nie ma tam podjazdu dla wózków
*Andrzej_Sowa*: Zgłosimy się osobiście do Poczty Polskiej z prośbą o interwencję. Nawet w poniedziałek jako Stowarzyszenie Dla Oleśnicy. Dziękuję za tą celą uwagę.
*Michal_Skrzypek*: Problem poczty opiera się o Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ale może brakuje determinacji, by ten problem rozwiązac?
*Damian_Siedlecki*: tutaj same interpelacje nie wystarczą
*HoDoLasu*: skoro wprowadziliśmy już straz miejską to może jakiś miejscowy hycel? Tyle tych psów biega i nie robią nic pożytecznego a tyle zaniczyszają nam nasze miasteczko. To jest okropne.
*Andrzej_Sowa*: Przepraszamy za problemy techniczne. Naprawdę nie wynikają z naszej winy. Po prostu czasem technika zawodzi.
*Michal_Skrzypek*: Odpowiednie służby zajmują się już tym problemem, są przeprowadzane akcje czasowego chwytania bezpańskich psów.
*piotr_kwiecien*: Z tego co wiem miasto ma podpisaną umowę na wywóz psów. Być może należałooby ocenić czy odpowiednie służbby się z niej wywiązują
*Andrzej_Sowa*: Wiem, że to problem. Osobiście dwa razy interweniowałem w sprawie bezpańskich psów siejących postrach w okolicy. Raz nawet asystowałem przy łapaniu psa.
*Andrzej_Sowa*: Ale złego słowa o firmie zajmującej się tymi sprawami powiedzieć nie mogę - działają w pełni profesjonalnie a lekarze weterynarii chwalą ich.
*Michal_Skrzypek*: Przy okazji: przykładem psucia prawa jest nie egzekwowana uchwała o zakazie umożliwienia właścicielom psów spuszczania ich ze smyczy. Należy albo uchwałę uchylić, albo udostępnić czworonogom wydzielone miejsca w każdym parku.
*HoDoLasu*: to też wynika z mentalności ludzi, skoro piesek musi to niech robi. Starym pokoleniom się tego nie wytłumaczy już ale warto edukować młodych żeby wiedzieli że pies ma takie same potrzeby jak człowiek. Mam sąsiadke co mieszka w mieszkaniu obok i posiada 5 p...
*Andrzej_Sowa*: Przepraszam, znów jakieś problemy techniczne.
*Andrzej_Sowa*: Może z czasem ustąpią. Zapraszam do dyskusji, robi się coraz ciekawiej.
*Michal_Skrzypek*: Miasto powinno zadbać także o sezonowe dokarmianie bezpańskich kotów, byłaby to znakomita akcja promocyjna (oczywiście odpowiednio przeprowadzona), a nie sądzę, by był‚ kłopot z pozyskaniem sponsora na karmę.
*Slawek_Rytkowski*: Będąc z moimi dziećmi na placu zabaw kilkakrotnie miałem spotkanie z bezpańskimi psami. Wówczas człowiek nigdy nie jest pewny czy pies jest szczepiony a dzieci bardzo chętnie idą do takich psów bo one są z reguły nieagresywne i łaszą się do wszystkich.
*Slawek_Rytkowski*: Dobrym rozwiązaniem są ogrodzenia na placach zabaw. Powinny być na wszystkich.
*Andrzej_Sowa*: Nieskromnie ale muszę to powiedzieć - grodzenie placów zabaw dla dzieci to była moja inicjatywa i bardzo się cieszę, że burmistrz skorzystał‚ z propozycji i teraz już obligatoryjnie wykorzystuje ten pomysł‚.
*Michal_Skrzypek*: Tak, ogrodzenia placów zabaw sprawdziły się, czego przykładem plac nieopodal Placu Zwycięstwa.
*misiek*: ogrodzenia muszą być skoro nie zakrywa się piaskownic na noc, wiadomo jakby wyglądałyby rano
*Slawek_Rytkowski*: Taka piaskownica z niespodzianką.
*misiek*: :)
*misiek*: jak oceniacie obecną kadencję Rady Miasta?
*Andrzej_Sowa*: Mówiłem już o tym ale powtórzę: układ koalicja - opozycja w naszym oleśnickim wydaniu to nieporozumienie, to
karykatura samorządności.
*Andrzej_Sowa*: Koalicja sama pozbawia się inicjatywy i całkowicie podporządkowuje się burmistrzowi.
*Andrzej_Sowa*: Opozycja myśli tylko o istnieniu medialnym i ewentualnym wskoczeniu do koalicji.
*piotr_kwiecien*: Najlepiej ocenili ją radni podczas pożegnalnej sesji - wszyscy są z siebie baaardzo zadowoleni. Nawet opozycja z koalicji i
odwrotnie
*Andrzej_Sowa*: Prawda jest jeszcze boleśniejsza - koalicja swoje wysiłki koncentruje na walce z opozycją w najmniej wyszukany sposób, często niecenzuralny. Ale głównie chodzi o utrącenie jakiejkolwiek inicjatywy i niedopuszczanie do dyskusji.
*Michal_Skrzypek*: Zachęcam przy okazjj do lektury "Oleśniczanina" z zeszłego tygodnia i rankingu radnych. Oceniali sami siebie. Warto
wyniki wziąć pod uwagę przy wyborach.
*Andrzej_Sowa*: Ale i tak brak inicjatywy i dyskutowanie pierdół‚ pod opinię publiczną to był znak firmowy tej rady. Poprzedniej też.
*Michal_Skrzypek*: Rada Miasta, której członkowie są uzależnieni pod względem służbowym od instytucji samorządowych, nie będzie głosował na przekór swoim bezpośrednim czy pośrednim szefom, stąd proponujem skład RM absolutnie niezależny.Nie pracujemy w samorządzie, i nie szuka...
*misiek*: obiecujecie to zmienić?
*Andrzej_Sowa*: To się musi zmienić!!! Z nami czy bez nas ale wszyscy mamy prawo do tego, by samorządowa rada miasta pracowała należycie
a nie udawała polskiego sejmu.
*Slawek_Rytkowski*: Po to między innymi kandydujemy.
*piotr_kwiecien*: Obiecujemy sami wykazywać inicjatywę nie w interpelacjach na temat wszystkiego, ale w staraniach o rzeczywiste
rozwiązanie problemów
*Andrzej_Sowa*: Na pierwszej sesji zaproponujemy aby radni nie tworzyli koalicji, która sparalizuje radę na całą kadencję.
*Michal_Skrzypek*: Rada jest silna i niezalżna siłą i niezależnością swoich członkóww. Oferujemy Wyborcom taki skład, który będzie dla miasta najkorzystniejszy.
*Andrzej_Sowa*: Zaproponujemy też, by burmistrz zatrudnił‚ wiceburmistrza nie z klucza partyjnego ale konkretnego i wykształconego specjalistę.
*Andrzej_Sowa*: Dość wiceburmistrzów bez kompetencji i zaangażowania. Wiceburmistrzowie z nadania partyjnego niech pracuja społecznie!
*Slawek_Rytkowski*: I byłoby dobrze gdyby wiceburmistrzami byli fachowcy w zarządzaniu a nie ludzie po kluczu partyjnym.
*Michal_Skrzypek*: I podejmiemy starania aby zmienić regulamin RM, bo ten obecny pozwala w łatwy sposób zgasić dyskusję, a nawet do
niej nie dopuścić.
*misiek*: ok, to na razie ogólne frazesy. Czy macie jeszcze jakieś konkretne inicjatywy oprócz wcześniej wymienionych?
*Andrzej_Sowa*: Czy to frazesy? Dla nas nie. To konkretne propozycje na pracę rady i urzędu. Oczywiście dla wielu trudne do spełnienia bo
ewidentnie eliminują tak sprawdzony układ.
*misiek*: fajnie, ze preferujecie rzeczywiste kompetencje, a nie przynoszenie współpracowników w "walizce"
*Slawek_Rytkowski*: Każdym radnym powinna być osoba niezależna, kierująca się dobrem mieszkańców a nie dobrem koalicji.
*misiek*: coś co odczują mieszkańcy, sposób pracy rady miasta jest drugorzędny, nam chodzi o widoczne efekty dla mieszkańców
*Michal_Skrzypek*: Czat trochę ogranicza mośliwości przekazu wszystkiego.
*piotr_kwiecien*: To nie są frazesy - pewnie sam zgadzasz się z tym co tu zostało powiedziane. Daj nam szanse, a się przekonasz....
*Andrzej_Sowa*: W minionej kadencji zajmowałem się tematem kanalizacji deszczowej. Niewielki deszcz a miasto tonie. Mamy konkret w tej sprawie.
*Andrzej_Sowa*: I to odczują mieszkańcy. Chcemy zinwentaryzować infrastrukturę kanalizacyjnę i doprowadzić do zarządzania nią przez MGK. Teraz jest kilku zarządców, którzy tak dbają o nią, jak widać podczas ulewy.
*Andrzej_Sowa*: Do tego wprowadzenie opłaty od wód deszczowych dla dużych powierzchni utwardzonych i dachów wielkopowierzchniowych -
zakłady, markety itp,itd.
*Andrzej_Sowa*: Z tych opłat można będzie nie tylko modernizować przestarzałą w naszym mieście kanalizację ale i ją rozwijać.
*Andrzej_Sowa*: Rozmowy z MGK były obiecujące na tyle, by mieć pewność, że zadanie jest do wykonania.
*Andrzej_Sowa*: Ale nie wszyscy radni mają odwagę wprowadzać taką opłatę, bo boją się utraty głosów w wyborach.
*Slawek_Rytkowski*: Jeśli rada będzie niezależna będą widoczne efekty.
*Jacek_Pruszczynski*: mamy zamiar wysłuchiwać potrzeb mieszkańców i walczyć nawet o najmniejsze sprawy dla polepszenia zycia w Naszym
Mieście
*piotr_kwiecien*: Oferujemy na czas kandecji Rady nasz portal dlaolesnicy.org. Każdy radny będzie prowadzić blog, na którym przynajmniej raz w miesiącu znajdzie się wpis dotyczący jego działań„
*piotr_kwiecien*: Jednocześnie będziemy tam zamieszczać propozycje i inicjatywy zarówno nasze jak i innych i zapraszać do dyskusji
*piotr_kwiecien*: będzie nas łatwo ocenić
*Michal_Skrzypek*: Jak widać takie sprawy, choć nie tak spektakularne jak sale sportowe czy baseny, sa równie potrzebne i ważne dla oleśniczan. MOże nawet ważniejsze, bo nie każdy pływa w Atolu, ale jak popada - to każdy pływa na ulicach.
*misiek*: czasami przyjezdzaja do mnie znajomi i mam ochotę pokazać im nasz zamek, oczywiście płacąc za to. Obecnie jest to niemożliwe.
*misiek*: Czy bedzie szansa na utworzenie jakiegoś muzem, najlepiej na terenie zamku, jak kiedyś›
*Michal_Skrzypek*: Muzeum to jedno z moich zamierzeń, a zamek nadałby się do tego idealnie. JEst to kwestia inicjatywy, organizacji i entuzjazmu - także do rozmów z właścicielem obiektu.
*piotr_kwiecien*: Przejęcie i utrzymanie całości zamku przez miasto jest chyba niemożliwe finansowo
*misiek*: nie chodzilo mi o przejecie calego zamku, ale udostepnienie do zwiedzania
*Andrzej_Sowa*: Oleśnica i jej mieszkańcy zasługują na muzeum. Tak naprawdę to konieczna inicjatywa. Mamy plan i pomysł, jak utworzyć nowe Muzeum Oleśnicy ale przedstawimy go nowej radzie miasta - albo jako radni, albo jako Stowarzyszenie Dla Oleśnicy.
*Andrzej_Sowa*: Michał‚ i jego zaangażowanie w tym temacie a także jego wiedza i umiejętności są gwarancją sukcesu. I nasze wspracie też nie pozostanie bez znaczenia.
*Andrzej_Sowa*: Ale liczymy na pomoc nie tylko wszystkich radnych ale i innych organizacji pozarządowych i instytucji.
*Andrzej_Sowa*: Jedno jest pewne - projekt utworzenia muzeum przedstawimy na pewno i będziemy walczyć o jego realizację wszystkimi środkami.
*misiek*: w tej chwili podziwiać można suszące się skarpetki w oknach zamku
*misiek*: mozliwosc swobodnego obejrzenia dziedzinca i kilku komnat i krużganków, przy okazji jakie›s mini muzem ziemi oleśnickiej
*piotr_kwiecien*: To jest pewnie możliwe. Dokładnie zgadzam się, że to kwestia inicjatywy. Jeśli uważasz, że jest taka potrzeba -
jesteśmy gotowi do rozmowy.
*Jacek_Pruszczynski*: pamiętam, jak będąc dzieckiem chodziłem na wycieczki ze szkoły do muzeum, obiecuję, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby moje dzieci także miały taką możliwość
*misiek*: czy wg was Mokis dobrze spełnia swoją rolę? I czy dobrze zarządza nową halę sportową?
*Michal_Skrzypek*: Formuł‚a MOKiSu jest niefunkcjonalna i nie zdała egzaminu. Biblioteka organizuje ciekawsze imprezy niż powołany do tego ośrodek. Bardzo drogi ośrodek.
*Jacek_Pruszczynski*: jeśli chodzi o sport w MOKiS to strasznie kuleje
*Jacek_Pruszczynski*: przykładem moze być pusty kort, szczególnie w weekendy, ponieważ nie ma pracownika obsługi
*Michal_Skrzypek*: Należy przemyśleć, czy nie będzie lepiej, jeśli wyodrębni się z niego dwie instytucje. Jedna do sportu, druga
do kultury.
*Andrzej_Sowa*: To jeden z naszych najważniejszych postulatów.
*Andrzej_Sowa*: Proponujemy, by MOKiS był Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sztuki i zajmował się tylko i wyłącznie kulturą i sztuką a zawiadywać‚ halą widowiskową i bramą wrocławską.
*Andrzej_Sowa*: Proponujemy utworzenie MOSiRu, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządzł będzie stadionem, basenami i
halą sportową
*Andrzej_Sowa*: Konieczne jest rozdzielenie kultury i sportu, bo zarządzanie tematyką i obiektami przez obecny MOKiS okazało się być niemożliwe do połączenia.
*Andrzej_Sowa*: A nasz projekt jest prosty i funkcjonalny. I przyniesie mieszkańcom same korzyści.
*Slawek_Rytkowski*: No i zrząd nad nimi wyłonią z konkursu.
*misiek*: ale obecne kierownictwo jest popierane przez obecnego burmistrza, ten układ raczej pozostanie
*Andrzej_Sowa*: Ale o tym to już zadecyduje rada miasta, bo to są kompetencje rady a nie burmistrza.
*Andrzej_Sowa*: A co, nie uważacie, że w tym kształcie kuleje i sport, i kultura?
*Marcel*: Odnośnie tego pomysłu (MOSiR). Nie wiem, czy to nie będzie za drogi gips.
*Andrzej_Sowa*: Dlaczego? Będzie nawet taniej! Jeden zarządca obiektów sportowych - MOSiR. Jeden dyrektor. I tylko kierownicy-menedżerowie: stadionu, Atolu, basenu, hali sportowej.
*Andrzej_Sowa*: I wreszcie sportem zajmą się ludzie, którzy na tym się znają, a kulturą i sztuką ci, co z kolei znają się na tej
dziedzinie. Teraz to mamy istny misz-masz.
*Michal_Skrzypek*: Pytanie tylko, czy Rada wykarze taką wolę. Z udziałem Dla Oleśnicy - tak.
*piotr_kwiecien*: Koszty pewnie niewiele się zmienią, a przynajmniej każdy będzie wiedział‚ czym ma się zajmować
*piotr_kwiecien*: Dziś mamy MOKiS, ATOL i wielu ludzi od hali. Też tanio nie jest
*Marcel*: aha, czyli Atol też miałby w to wchodzić Oj, coś mi się zdaje, że ciężko będzie przekonać do tego burmistrza, jesli ten zostanie
*Andrzej_Sowa*: O tym decyduje Rada Miasta Oleśnicy a nie Burmistrz.
*Andrzej_Sowa*: Jak widać, my naprawdę walczymy o przywrócenie władzy mieszkańcom, którzy swą wolę wyrażają… przez radnych. Burmistrz jest tylko zarządcą i wykonawcą woli rady, czyli mieszkańców.
*Andrzej_Sowa*: Dlatego mówimy dość układom. I nie mamy tu na myśli układów korupcyjnych, tylko te paraliżujące sprawowanie władzy przez mieszkańców.
*Marcel*: Może i na papierze decyduje rada, ale pan panioe Andrzeju powinien wiedzieć, że w rzeczywositości rada albo nie może, albo jej się nie chce zmieniać czegokolwiek. Dlaczego mam wierzyę, że wy będziecie inni
*Andrzej_Sowa*: Dlatego, że głośno i bez strachu o tym mówimy. Mówimy NIE partyjniactwu. Mówimy NIE układom paraliżującym radę. Mówimy NIE jedynowładztwu.
*Andrzej_Sowa*: Będziemy starali się przekonać do tych zrozumiałych dla wszystkich racji również nowo wybranych radnych. Dlatego wyborcy powinni wybrać radnych spoza układów.
*piotr_kwiecien*: Może najwyższy czas zmienić Radę
*Slawek_Rytkowski*: A dlaczego nie?
*piotr_kwiecien*: Przecież to między innymi Pan decyduje o tym jak ona wygląda
*Michal_Skrzypek*: I skoro to zostało powiedziane - nie możemy już się wycofać.
*Marcel*: Ale po wejściu do ratusza może się okazać,że dostanicie kilka stołków (np. szefowie komisji) i zaczniecie grać w jedną trąbkę z pozostałymi
*Andrzej_Sowa*: Co to, to nie. Mamy nadzieję na merytoryczne wybory radnych funkcyjnych w RM. Bardzo nam zależy, by nowy przewodniczący
miał diametralnie inne cechy od dotychczasowego.
*Andrzej_Sowa*: Tylko to gwarantuje brak kagańca i łańcucha Rady Miasta.
*Andrzej_Sowa*: A nawet jeśli zdarzy się pełnić funkcje w RM, to dlaczego mielibyśmy rezygnować z naszych przekonań i zamierzeń, które Wam przedstawiamy?
*Marcel*: Wiem, i ja na wybory idę. Nie mam jeszcze kandydata do rady miasta, dlatego z tym czatem wiążę dużą nadzieję
*Jacek_Pruszczynski*: nie zależy nam na stołkach.
*Jacek_Pruszczynski*: chcemy działać dla mieszkańcóww i z mieszkańcami
*Michal_Skrzypek*: To by oznaczało polityczne samobójstwo w naszym wykonaniu i utracenie wiarygodności - czyli za 4 lata wysłano by nas w
niebyt, i słusznie.
*Marcel*: hmm, to imponujące założenia. Gratuluję i trzymam kciuki
*Andrzej_Sowa*: A my szczerze chcemy pokazać, co i jak myślimy. Malowanie twarzy i tak dalej też pokazało, że nie napinamy się, że jesteśmy normalnymi oleśniczanami. Na sesje tez możemy się malować, czasami, na te uroczyste...
*Slawek_Rytkowski*: Burmistrz i Rada jest WYBIERANA CO 4 LATA. Mieszkańcy jakby zdają się o tym nie wiedzieć. To nie są funkce zawarte kontraktem na czas nieokreÅ›lony.
*Marcel*: A co byście widzieli jeśli chodzi o sport? To mnie interesuje. Bo na Pogoń mam alergię co wy proponujecie
*Jacek_Pruszczynski*: Mamy drużyny piłki ręcznej
*Slawek_Rytkowski*: Dobre pytanie. Wielu oleśniczan uprawia przeróżne sporty o których się neiwiele mówi.
*Jacek_Pruszczynski*: Szkoda tylko,że młodzi chł‚opcy z Oleśnicy muszą trenować i grać np. w Dobroszycach...
*Michal_Skrzypek*: Rada sama z siebie nie animuje zajęć sportowych, ale powinna życzliwie przyglądać się wszelkim inicjatywom. Jako
przykłd - zajęcia radnych z dzieciakami na boisku. A co, radnemu nie wypada?
*Andrzej_Sowa*: MOSiR - tu jest odpowiedzią. Wszystkie kluby mają jednakowy dostęp do obiektów, oczywiście według potrzeb. Nie ma
faworyzowania jednego klubu.
*Andrzej_Sowa*: Poza tym, wyskokiej klasy menedżer, a nie wyobrażam sobie, że można zatrudnić innego, będzie doskonale wiedział‚, jak animować szeroko rozumiany sport.
*Jacek_Pruszczynski*: Są też swietne drużyny dzieci grających na Orlikach, trzeba im umożiwić lepszy rozwój.
*Andrzej_Sowa*: I oczywiście miejskie dotacje na sport przyznawane w logiczny i przejrzysty sposób, bez faworyzowania kogokolwiek.
*Jacek_Pruszczynski*: Każda dyscyplina sportowa w Naszym Miescie powinna mieć możliwość rozwoju.
*Marcel*: A co macie do kultury? Sport, może i tak, ale kultura?jakie macie pomysy na te zmiany. Chciałbym wiedzieć konkretnie
*Michal_Skrzypek*: Musimy stworzyć klimat przychylny wydarzeniom kulturalnym i jako rada obejmować patronaty. Myślimy o sprowadzeniu
do Oleśnicy wydarzenia kulturalnego rangi międzynarodowej, ale jest zbyt wcześnie, by o tym w tej chwili pisać.
*Slawek_Rytkowski*: Zgadzam się z Andrzejem. W Oleśnicy jest wielu uzdolninych młodych ludzi, którzy przy odpowiednim wsparciu miasta
mogli by wiele osiągnąć.
*Jacek_Pruszczynski*: Przede wszystkim imprezy kulturalne są zbyt mało nagłośnione, sala często świeci pustkami.
*Slawek_Rytkowski*: Nie można faworyzować tylko wybranych dyscyplin. Każdy z nas jest inny ma inne zainteresowania i predyspozycje.
*Michal_Skrzypek*: Albo wręcz przeciwnie - jest większe zainteresowanie niż wolnych miejsc
*Kozyr*: witam serdecznie
*Andrzej_Sowa*: Witamy równie serdecznie!
*Marcel*: Jaki macie pomysł na lepsze drogi w mieście?
*Andrzej_Sowa*: Proponowałem już trzykrotnie: przejąć wszystkie drogi od powiatu (a tych w mieście jest najwięcej), walczyć o innyprzebieg drogi 451 i przejęcie dróg wojewódzkich.
*Andrzej_Sowa*: Inwestować i chronić drogi.
*Andrzej_Sowa*: Ale do tego potrzebne nam: 1. zaangażowanie radnych i rozumienie problemu (a teraz dla większości z nich to tylko hasła wyborcze), 2. silne wsparcie w sejmiku (a teraz interes partyjny nakazywał‚ myśleć inaczej), 3. wizja - a my ją przecież mamy, prezentują...
*Michal_Skrzypek*: Drogi przebiegające przez miasto powinny być w jego posiadaniu i administracji .To zapewni lepszy ich stan, czy to zimą po śnieżycy, czy w letnie upały.
*shadow*: Witam, dlaczego operatorem jest p. Andrzej Sowa? Obawiacie sie Panstwo niewygodnych pytan?
*Andrzej_Sowa*: Proszę bardzo, możesz mnie zastąpić, jeśli uważasz, że zrobisz to lepiej. Na razie nikt nie narzeka. Czy jakieś› pytanie pominąłem?
*Jacek_Pruszczynski*: Zadawaj a się przekonasz.
*piotr_kwiecien*: nie, jak widać niewygodne pytanie weszło na forum
*Michal_Skrzypek*: Witaj, Twoje pytanie jest właśnie dowodem, że się nie obawiamy ;-)
*shadow*: milo mi, okej, ruszam powoli z pytaniami kolejnymi, zeby niebylo, ze sie bezpodstawnie czepiam ;)
*Andrzej_Sowa*: Nam też miło a mnie ulżyło. Uprzedzam tylko, że pytania czasem trochę czekają w kolejce. Ale to chyba nie problem?
*Michal_Skrzypek*: Czekamy zatem.
*Kozyr*: Jako że ja osobiście jestem sportowcem i losy oleśnickiego sportu najbardziej mi leżą na sercu, jaki państwo mają pomysł‚ na kluby które są w naszym mieście, na rozwój sportowy młodzieżowy w szkołach i poza nimi i jakie planują państwo inwestycje w tym zakres...
*Andrzej_Sowa*: Trudne pytanie a akurat weszło bez kolejki. Ale już odpowiadamy. Może od razu jakieś pytania w tym zakresie?
*Andrzej_Sowa*: Mówiliśmy już wcześniej o idei oddzielenia sportu od kultury w zarządzaniu w naszym mieście. Postulujemy powołanie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
*Andrzej_Sowa*: Miałby zarządzać wszystkimi miejskimi obiektami sportowymi.
*Andrzej_Sowa*: Wszystkie kluby miałyby jednakowy dostęp do obiektów, żaden niebyłby faworyzowany.
*piotr_kwiecien*: Stadion, z pominięciem nowego sztucznego boiska, jest w stanie opłakanym. Bieżnia może starać się o dopłaty rolne.
Budujemy baseny, hale, a nie ma gdzie biegać.
*piotr_kwiecien*: \Jestem biegaczem i widzę to na codzień. Bardzo mi zależy by to zmienić
*Michal_Skrzypek*: Trochę mówiliśmy już o sporcie, chociaż bardziej od strony administracyjnej.
*piotr_kwiecien*: Trzeba jednak przyznać, że w szkołach powstało wiele boisk, które są dość dobrze wykorzystywane
*Jacek_Pruszczynski*: O jakie inwestycje ( dla jakich dyscyplin) pytasz, dla większości mamy już obiekty, a dla innych lada moment będąotwarte, chodzi przede wszystkim o wspieranie ich.
*Kozyr*: Więc coś w węższym zakresie. Znane sa państwu problemy pogoni. Czy Państwo mają jakieś› pomysły na ich rozwikłanie, ew. jaki stosunek odnosiliby państwo do klubów z oleśnicy?
*Andrzej_Sowa*: Pogoń jest klubem sportowym działającym dobrowolnie jako stowarzyszenie. Uważam, że miasto nie powinno się mieszać w sprawy organizacji pozarządowej.
*Andrzej_Sowa*: Niestety, prawda jest taka, że klub musi poradzić sobie ze swoimi problemami sam. W mojej ocenie może liczyć na takie same dotacje od miasta, jak inne kluby. Czas faworyzowania i pieszczenia Pogoni powinien skończyć się już dawno temu. Może klubowi byłoby ...
*Andrzej_Sowa*: ...byłoby łatwiej funkcjonować bez wsparcia miasta? Inne kluby radzą sobie znakomicie. Czas na zmiany w Pogoni ale te
zmiany Pogoń musi sama wprowadzić.
*Andrzej_Sowa*: Chętnie będziemy Pogoń wspierać merytorycznie i dobrym słowem ale nic obiecać nie możemy, bo wszystkie kluby chcemy traktować na równi. To w końcu sport i każdy musi mieć równe szanse.
*Michal_Skrzypek*: O wspieranie i o umożliwianie szerokiego dostępu do obiektów. W czasie wakacji korty koło nowej hali były zamknięte w
soboty z powodu... braku pracownika!
*piotr_kwiecien*: Pogoń jest faktycznie w trudnej sytuacji. Prezes się nie poisał i zostawił miasto z klubem bez drużyny. Uważam, że stać Oleśnicę na utrzymanie klubu w III lidze piłkarskiej i miasto powinno odbudować piłkę.
*Michal_Skrzypek*: Mamy jednak na uwadze, ż dobra drużyna to dobra promocja miasta.
*shadow*: Podziwiam M. Szkypka za bloga. Plust dla niego, czytam od \dluzszego czasu. Nie zawsze sie zgadzam, ale blog prezentuje pewien
pozytywny poziom. Jednak co Dla Olesnicy moze zrobic dla miasta? Odzegnujecie sie od polityki, a tymczasem to wlasnie polityka jes...
*Andrzej_Sowa*: shadow,mam prośbę, uzupełnisz swoje pytanie? Jak wypowiedzi są zbyt długie, nie pokazują się całe.
*shadow*: jest nieodlacznym elementem nawet na szczeblu lokalnym
*Michal_Skrzypek*: Dziękuję za uznanie. To po pierwsze.
*piotr_kwiecien*: Jak widać potrafimy także mieć zdanie w tej sprawie. To właśnie różni Dla Oleśnicy od partii politycznych z narzuconą dyscypliną głosowania
*Michal_Skrzypek*: Ciężko zdefiniować gdzie zaczyna się polityka, bo dla niektórych już sam udział w wyborach to politykowanie.
*Andrzej_Sowa*: My nie walczymy o władzę i nie walczymy o jej utrzymanie - to już wykreśla nas z polityki.
*Andrzej_Sowa*: My proponujemy wybór naszych kandydatów. My się nie napinamy na władzę. My chcemy służyć a nie rządzić.
*Michal_Skrzypek*: Dla innych poloityka to dążenie do władzy samej w sobie.
*Michal_Skrzypek*: A my chcemy działać i nie patrzeć biernie, gdy coś można zrobić lepiej. Czy to już polityka?
*shadow*: Ale przeciez p Andrzej Sowa kojarzony jest po czesci mieszkancom wlasnie z checi wladzy... nawet kiedys w PO...
*shadow*: akurat tak ta sprawe przedstawialy media
*Slawek_Rytkowski*: Samorząd to miejsce na rozwiązywanie lokalnych spraw. Sprawa jego upolitycznienia to kwestia wtórna generowana przez
wybierane ugrupowania.
*Andrzej_Sowa*: Nie mogę wypowiadać się za media. Ale zawsze tak pojmowałem służbę w radzie - nie jako rządzenie ludźmi a służbę dla nich. Wolałbym jednak, aby potwierdzili to ci, którzy to dostrzegli.
*Jacek_Pruszczynski*: Niektóre media niestety przedstawiaja mało obiektywne spojrzenie na niektóre sprawy.
*Jacek_Pruszczynski*: Dlatego Andrzeja już nie ma w PO.
*Slawek_Rytkowski*: My mówimy STOP PARTIOM W SAMORZąDACH.
*Michal_Skrzypek*: I nie tylko Andrzeja...
*Andrzej_Sowa*: Mogłem być kandydatem PO na burmistrza Oleśnicy. Ale nie chciałem, bo wiem, że raczej do tego siię nie nadaję. Dlatego też odszedłem z PO, bo nie mogłem spełnić oczekiwań.
*shadow*: tymczasem p, Skrzypek ma w odnosnikach na swojej stronie odnosniki chyba do wszystkich olesnickim mediow... ;)
*Andrzej_Sowa*: Przepraszam, czy mogę na dwie minuty opuścić czat?
*Michal_Skrzypek*: A to tak dla szybszej nawigacji i informacji
*Andrzej_Sowa*: Mogę?
*Michal_Skrzypek*: Ponadto jestem absolwentem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej U. Wr., więc jak mógłbym omijać media?
*Jacek_Pruszczynski*: Pewnie!
*piotr_kwiecien*: a co z nawigacją
*Andrzej_Sowa*: Minutka i wracam...
*Kozyr*: trochę się podepnę pod wypowiedź pana Skrzypka. Te dwa boiska, zamknięte po godzinie 15 są płatne, i moża je wynająć od hali sportowej MOKiS.
*Kozyr*: Ale w wakacje (mieszkam bardzo blisko) raczej nie widziałem dużego zainteresowania, a raczej bym powiedział że zainteresowanie byłoo znikome, a wina za niezainteresowanie winiłbym wysokie koszty wynajmu boiska. Dla czego jest tak, że za nasze pieniądze
*Andrzej_Sowa*: Pewnie Jacek chętnie się wypowie.
*shadow*: wybaczcie, musze leciec. Rodzina wzywa. Trzymajcie sie
*Andrzej_Sowa*: Pozdrawiamy, sahdow, możesz dołączyć później.
*Michal_Skrzypek*: Miałem na myśli korty - faktycznie płatne, ale zamknięte w soboty. Latem! Informował‚a o tym bodajże Panorama Oleśnicka.
*Michal_Skrzypek*: Bywaj, Shadow!
*Jacek_Pruszczynski*: Kozyr, pustki są dlatego ,że w weekendy i w godzinach wieczornych nie ma tam pracownika, który mógłby wpuścićtenisistów.
*Andrzej_Sowa*: Jest dyrektor, jest kierownik, jest menedżer a dla zwykłego odźwiernego zabrakło już etatu...
*Jacek_Pruszczynski*: Sam chciałem tam pograć w weekendy.
*Andrzej_Sowa*: To jest właśnie to, o czym mówimy - poważne błędy w zarządzaniu.
*Andrzej_Sowa*: I błędy w samym podejściu. Obiekty nie są dla zwykłych ludzi.
*Michal_Skrzypek*: A przy basenie ściana do rozgrzewki jest płatna.
*Jacek_Pruszczynski*: A no i jeszcze byłoby najlepiej, żebyś się zdeklarował z góry na miesiąc - cyklicznie...
*Andrzej_Sowa*: Obiekty mają być dla ludzi w cenie do udźwignięcia. Przecież powstały właśnie z naszych ciężko oddanych państwu pieniędzy.
*Kozyr*: za nasze pieniądze, dzięki którym była wykonana inwestycja czyli dobro publiczne musi być jeszcze płatne, i to bądx co bądź pieniądze, na które dzieciaków np. w wakacje po prostu nie stać
*Andrzej_Sowa*: Też nad tym boleję i nie rozumiem idei... Moim zdaniem zmieni się to wraz ze zmianą sposobu zarządzania.
*Jacek_Pruszczynski*: I to jest właśnie absurd.
*gosia*: Witajcie. Mam pytanie do pana Sowy. Jak to bylo faktycznie z Pana odejściem z Platformy?
*Andrzej_Sowa*: Przed chwilą o tym pisałem. Ale w uproszczeniu - nie spełniałem oczekiwań jednych, którzy widzieli we mnie kandydata na burmistrza a innym podpadłem, bo chciałem działać i ganiłem nieróbstwo pozostałych radnych i wiceburmistrza.
*Jacek_Pruszczynski*: Witamy Gosię.
*Kozyr*: sprawa, która jeszcze mnie boli- od roku jest założone stowarzyszenie piłki ręcznej, prowadzone przez pana Bolibrzucha, skupiająca u siebie młodzież która trenuje piłkę ręczną. Dlaczego MGK ma 3 jakieś bzdurne zabawy na sali, a klub który rozwija młodzież..
*Kozyr*: Co by się w tej sprawie zmieniło, gdyby Państwo mogli coś zrobić, a raczej co konkretnego na to poradzić
*Andrzej_Sowa*: Tak jak mówiłem - równy dostęp dla klubów będzie wynikiem zmiany sposobu zarządzania. Przede wszystkim halą musi
zarzadzać ktoś, kto się na tym zna, czyli menedżer sportu a nie animator kultury.
*Jacek_Pruszczynski*: Z tą piłką ręczną miałem wiele do czynienia, bo był‚em czynnym graczem Śląska Wrocław
*Kozyr*: ... starało się przez 2 miesiące o wynajem hali dostało tylko jedną godzinę, a usłyszało w uzasadnieniu że jest za mało terminów
*Jacek_Pruszczynski*: Ta sprawa bardzo mnie interesuje i boli.
*Michal_Skrzypek*: Rozdział kompetencji zarządzania kulturą i sportem spowoduje, że będzie można dokładniej analizować działalność klubów i poznać ich potrzeby
*gosia*: A jesli okaze się, że w przyszlej radzie będziecie zmuszeni do wspópracy z Platformą.. Będziecie w stanie się przelama c i robić coś razem
*Andrzej_Sowa*: Z ludźmi z krwi i kości, wybranymi przez mieszkańców Oleśnicy zawsze będziemy współpracować. Ale z partyjną ortodoksją i wytycznymi z centrali na pewno nie.
*Jacek_Pruszczynski*: Ponieważ ludzie, którzy poświęcili mnóstwo swojego czasu i prywatnych pieniędzy, zostali w taki sposób odsuniętych od piłki recznej w Oleśnicy.
*Michal_Skrzypek*: Będziemy działać Dla Oleśnicy, może PO zaproponuje ciekawy projekt - nie będzie wówczas podstaw by go odrzucać
*piotr_kwiecien*: Oczywiście. Do niczego nie będziemy zmuszeni. Ja, dla dobrych działań w radzie, mogę współpracować nawet z PiSem
*gosia*: Ja się z panem michalem nie zgodzę. Co ma rozdzielenie sportu od kultury z poznaniem potrzeb klubów. Przecież nowy MOSIR nie będzie
finansowal klubów, a wszystkie mają za mało kasy, zwłaszcza ręczna, siatka
*Jacek_Pruszczynski*: Ten temat skłócił dobrych znajomych i dlatego część z nich zawiąza‚o SPR i pracuje z młodzieżą i dodam,że chłopaki zaczynają coś wygrywać
*Andrzej_Sowa*: Kluby muszą finansować się same ale oczywiście powinny liczyą też na pomoc miasta, akurat te szkolące młodzież i tylko w tym zakresie. Ale ta pomoc musi być równa i bez faworyzowania jednego klubu.
*Michal_Skrzypek*: Taki rozdział spowoduje profesjonalne zarządzanie obiektami sportowymi i pozwoli na więcej inicjatyw ze strony miasta, czyli menadżera sportowego.
*Jacek_Pruszczynski*: Jutro grają o 13.00 zapraszam
*gosia*: Aha. I jeszcze. Duż piszecie o sporcie. A co sądzicie o tym pomyśle z lotniskiem. Też jesteście za przej eciem go przez powiat pod cele lotniucze czy może lepiej, żeby powstawały tam zakłady?
*gosia*: To dlaczego Pan Sowa nie interweniowal, żeby Pogoń mniej dostawała?
*Andrzej_Sowa*: Pogoń zarządza obecnie stadionem i gros środów z miasta dostaje na ten cel. Naszym zamiarem jest, by stadionem zarządzał MOSiR. A to, żw Pogoń dostaje środki na ćwiczenie młodzieży chyba nie jest złe, prawda?
*Jacek_Pruszczynski*: Przede wszystkim pomoc miasta powinna polegać na bezpłatnym udostępnianiu obiektów sportowych dla zorganizowanych
miejskich stowarzyszeń sportowych.
*Michal_Skrzypek*: Z tego co donoszą media, jeśeli lotnisko zostanie "odzyskane", to będzie pod zarządem gminy. Na razie ciężko dzielić skórę na niedźwiedziu, jednak wydaje się wątpliwe, by pełniło jeszcze swoje pierwotne funkcje.
*Hanka*: Mnie bardzo denerwuje obecność nauczycieli w radzie. zróbcie coś z tym, żeby ci ludzie nie mieli wwpływu na nasze żcie w mieście
*Michal_Skrzypek*: Nauczyciele także powinni być reprezentowani w RM, ale nie w taki stopnu, jaki proponują niektóre inne komitety.
*Jacek_Pruszczynski*: Hanko, to Ty możesz sama zrobić - nie głosując na nich.
*Hanka*: A co z miejscami pracy? Jak przyciągnąć duże firmy do nas. Na razie to się nie udaje, wy też o tym nie mó³wicie
*piotr_kwiecien*: Ja nie jestem przeciwko nauczycielom jako takim. Jednak, jeśli w radzie będą zasiadać tylko oni z racji tego, że mają znacznie więcej czasu od innych, to jest to patologia. Nie można jednak zabronić im kandydować
*gosia*: Ale tych pieniędzy jest jest za dużo, nie ma ró³wnowagi?
*Andrzej_Sowa*: Miniona rada, jak i poprzednie, traktowały Pogoń według ustalonego od lat wzorca. I teraz właśnie widać, że ten model zupełnie się nie sprawdza. Dlatego proponujemy te zmiany. Ale kluby i tak będą musiały utrzymywać się same. Miasto, pełniąc rolę służebną...
*piotr_kwiecien*: A propos lotniska, uważam,że strefa firm byłaby tam lepsza. Problemem nie jest jednak "odzyskać lotnisko, ale pozyskać inwestorów
*Kozyr*: Ja uciekam, dziękuję bardzo za rozmowę, powodzenia i pozdrawiam
*Andrzej_Sowa*: Dziękujemy za pytania. Przepraszam, że jedno nie zdążyło jeszcze wyjść z kolejki. Pozdrawiamy serdecznie!
*Michal_Skrzypek*: Dziękujemy Kozyr i pozdrawiamy!
*Jacek_Pruszczynski*: Dzięki.
*Michal_Skrzypek*: Mówimy - proponujemy umożliwienie przede wszystkim oleśniczanom zakładanie własnych firm w obrębie Oleśnickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Moim konikiem jest też stworzenie profesjonalnej strategii promocyjnej dla potencjalnych inwestorów, tworzenie wi...
*Andrzej_Sowa*: Michałowi chodzi o naszą inicjatywę powołania fundacji Oleśnicki Inkubator Przedsiębiorczości.
*Andrzej_Sowa*: W naszej sytuacji, gdy od ośmiu lat nie udało się znaleść żadnego inwestora i przy mizernym tempie przygotowania samego terenu strefy, lepszym pomysłem jest inwestycja w naszych rodzimych przedsiębiorców, także w tych przyszłych.
*Andrzej_Sowa*: Możemy jako miasto znacznie im pomóc, szczególnie tym najaktywniejszym, z dobrymi pomysłami na biznes. Oni stworzą tu rynek pracy dla oleśniczan. A póxniej, kto wie, może swoimi osiągnięciami przyciągną wielki bieznes i inwestorów.
*Michal_Skrzypek*: Dokładnie tak, czeski bład z rozpędu.
*Damian_Siedlecki*: oleśnicka strefa aktywności gospodarczej w takiej postaci, w jakiej "istnieje" obecnie nie ma racji bytu...
*Andrzej_Sowa*: Poza tym, mało kto potrafi się w naszym urzędzie zająć należytą promocją miasta...chyba nawet nikt.
*Andrzej_Sowa*: A my chcemy promować Oleśnicę nie jako sypialnię Wrocławia, a jako miasto ludzi wykształconych, rzetelnych i pracowitych, gotowych spełniać najbardziej wyszukane oczekiwania pracodawców.
*piotr_kwiecien*: Dobrym przykładem kampania promocyjna "Oleśnica zachwyca". Nie zachwyciła.
*Michal_Skrzypek*: A jest rzeczniczka UM i osobisty rzecznik burmistrza, a przynajmniej takim tytułem podpisuje się osoba pod artykułami sponsorowanymi w oleśnickich gazetach.
*Andrzej_Sowa*: Stawiamy na rozwój rodzimej przedsiębiorczości, na innowacyjność, na nowe technologie, na ludzi z pomysłami i chęcią do działania. Miasto musi im pomóc stworzyć dogodne warunki pracy.
*Michal_Skrzypek*: Tymczasem w powszechnej opinii albo nie kojarzymy się wcale (tzn. z niczym), albo z psimi kupami i chuligaństwem.
*Andrzej_Sowa*: Ale za promocją musi odpowiadać specjalista a nie amatorzy lub burmistrz, który kompletnie tego nie rozumie.
*perito*: w mieście nie ma promocji dlatego żee nie ma osoby odpowiedzialnej stricto za promocję, a jest jedynie (P. Rzecznik) osoba zajmująca si także promocją.
*Andrzej_Sowa*: Właśnie o tym napisałem.
*Andrzej_Sowa*: "TAKżE" zajmują się promocją inne osoby - z jakim skutkiem widzieliśmy nie tak dawno...
*Michal_Skrzypek*: Dla miasta o takiej historii i potencjale to zwykły skandal.
*perito*: nie że trzeba,m tylko jak to zrobić
*gosia*: ja dziękuję i pozdrawiam
*Andrzej_Sowa*: Dziękujemy Gosiu za wizytę i ciekawe pytania. Pozdrawiamy!
*perito*: zgadzam się z Panem Andrzejem, ale sama informacja że jestnie tak albo że mogłoby być lepiej, inaczej to mało, ważne jest jak to zrob
*Michal_Skrzypek*: Pozdrawiamy i dziękujemy, Gosiu
*Andrzej_Sowa*: Najchętniej powierzyłbym tę sprawę specjalistom ale z doświadczenia wiem, że nasz urząd wybiera jakoś dziwnie same beznadziejne oferty...
*Michal_Skrzypek*: Nasza dotychczasowa "promocja" skierowana była głównie do wrocławian. Próbowano różnych cudów stylistycznych "z buta" itp.
*piotr_kwiecien*: Należy zatrudnić do tego celu profesjonalistów. Ludzi, którzy potrafią znaleźć w mieście jego największe atuty, wyeksponować je i odpowiednio trafić z tym przekazem do innych.
*piotr_kwiecien*: Takich, którzy podpowiedz nam jak znajdować inwestorów i zainteresować ich naszym potencjałem
*Andrzej_Sowa*: Ale niech oni wykażą się najpierw sukcesami! Pan z buta dał przykład, jakich ludzi i z jakimi pomysłami tu nie chcemy. Wydajmy milion rocznie na promocją, ulokujmy tę kasę w profesjonalnej firmie, a na efekty nie będziemy długo czekać.
*Michal_Skrzypek*: Tymczasem sami olesniczanie nie wiedzą wiele o własnym mieście, zostali pominięci jako tzw. grupa docelowa.
*piotr_kwiecien*: Jak też ten potencjał powiększać. Na co postawić, a co może odpuścić.
*piotr_kwiecien*: Pięknie jest być miastem "wież i róż, ale Krakowem nie będziemy
*perito*: no tak, ale taki prawdziwy piar to potężne pieniądze, a miasta na to nie stac, i ludzie by zahukali, gdyby ktoś zarabiał tyle co burmistrz, więc szuka sie jak wszędzie środków pośrednich
*Andrzej_Sowa*: Czy miasta nie staś? Tu bym się sprzeczał‚. Akurat działania PR i promocja są siła napędową dla miasta. Z tych działań„ wynika tak wiele przeliczalnych korzyści,że nie można na tym oszczędza
*Andrzej_Sowa*: Obecnie kilka firm proponuje wynagrodzenie zależne od efektów. Dlaczego nie zaryzykować wspólnie z nimi?
*perito*: tak, zgadzam się, ze sami mieszkańcy sa odłączeni od jakiś wiiększych form promocji
*Michal_Skrzypek*: Pisaliśmy powyżej, że wydarzenie kulturalne o znaczeniu międzynarodowym to również jedno z narzędzi promocyjnych - umiejętnie przygotowane i wykorzystane.
*perito*: mało kto wie coś wiecej o mieście i co mozna, zgadza się
*Damian_Siedlecki*: sorry, ale konkursy na logo Oleśnicy, przeprowadzane po cichu bez udziału zawodowców... to zakrawa o parodię
*piotr_kwiecien*: Nie stać nas na brak promocji! Stać nas na basen kryty, otwarty, hale, a nie stać nas na promocję. To inwestycja, nie koszt.
*Michal_Skrzypek*: Mili Państwo, bardzo dziękuję za spotkanie i rzeczową rozmowę. Niestety muszę już się pożegnać. Pozdrawiam serdecznie i - do widzenia!
*Damian_Siedlecki*: nie samym logiem powinna zaistnieć Oleśnica w świadomości Oleśniczan i Polaków
*perito*: a co sądzicie o współpracy z organizacjami pozarządowymi
*perito*: jak to widzicie?
*Andrzej_Sowa*: Co sądzimy? My to też organizacja pozarządowa.
*piotr_kwiecien*: Sami jesteśmy organizacją pozarządową, która zamierza czynnie działać niezależnie od wynikóww wyborów
*Andrzej_Sowa*: I już przecież działamy...
*Andrzej_Sowa*: W oleśnicy dużo się mówi o współpracy miasta z organizacjami ale tak naprawdę wszystko ogranicza się do sportu, rzadziej do kultury. O sprawach społecznych trudno nawet mówić. Dobrze, że chociaż dom spotkań będzie na wodociągach.
*Andrzej_Sowa*: Ale czy będzie użyczany nieodpłatnie?
*Damian_Siedlecki*: sami stworzyliśmy organizację pozarządową - Stowarzyszenie Dla Oleśnicy jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w starostwie powiatowym
*misiu*: cześć
*Andrzej_Sowa*: Cześć Misiu!
*perito*: no dobrze,. ale jak widziecie współpracę UM z organizacjami pozarządowymi
*perito*: co miasto może dać co wziąć
*perito*: musicie coś cicho działać skoro nie pojawiacie się na spotkaniach organizacji pozarządowych organizowanych od jakiegoś› czasu w naszym mieście, powiecie w sumie
*Andrzej_Sowa*: Nikt nas nigdy nie zapraszał
*perito*: samo mówienie jesteśmy i i chcemy to mało, jeseli wyborcy, my oleśniczanie mamy oddać głos, musimy wiedzieć jak to zamierzacie?
*Damian_Siedlecki*: z tego, co wiem, to nieodpłatnie będzie przez pierwszych kilka lat
*perito*: skoro jesteście zarejestrowani w powiecie, to do nich miejcie pretensje, bo oni zapraszali wszystkich
*Andrzej_Sowa*: Nie mamy pretensji. I tak zbyt wiele nie liczymy. Bardziej liczymy na siebie i naszą dobrą wolę i chęć pracy.
*perito*: no i informacje były w prasie i na olesnica.pl
*piotr_kwiecien*: Organizacje pozarządowe to stowarzyszenia aktywnych ludzi, którym się chce i nie oczekują w zamian wynagrodzenia. Toż to prawdziwy skarb. Uważam, że burmistrz, Rada Miejska, powinni ich wspierać jak tylko się da, znajdować dla nich czas na rozmowę...
*perito*: punk tna wodociągach, jak to nazwaliście, stworzony z myslą jako o centrum wpółpracy organizacji pozarządowych, to takie centrum
*perito*: ale nadal nie padły informacje, jak widzicie tę współpracę
*Andrzej_Sowa*: Organizacje wykonują w państwie, w każdej społeczności, świetną robotę, bo ludzie z inicjatywą, zdolni są, zdziałają to, czego urzędnikom po prostu się nie chce. Miasto powinno uważniej oceniać projekty organizacji i nie skazyważ żadnego projektu na odrzuceni...
*Andrzej_Sowa*: To najważniejsze, bo z pozoru błaha inicjatywa, dla wielu może okazać się bezcenna.
*Andrzej_Sowa*: Ponadto miasto powinno wreszcie rzeczywiście konsultować swoje posunięcia z rzeczowymi w danej kwestii organizacjami. Teraz to bardziej fikcja i spełnianie wymogów formalnych. Ale tak napradę nikt nie traktuje tego poważnie.
*piotr_kwiecien*: Jesteśmy na nią w 100% otwarci.


2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Szkoda, że nie czytałam tego przed wyborami...
Działaj dalej!

Anonimowy pisze...

No w sumie żal, że jakos tak wam kiepsko poszło, ale trudno. Układ zakonserwowany na amen i np. MOKiSu nic nie ruszy.
Pozdrawiam,
D.